بله بران

مجلس بله بران

بعد از چند جلسه خواستگاری و آشنایی خانواده‌ها زمانی که زوجین به توافقات اولیه رسیدند که البته این زمان آشنایی مختلف است بعضی ها چندین سال مشغول آشنایی هستند!! و بعضی ها هم در یک جلسه!

 در این مدت آشنایی باید دختر و پسر به شناخت کافی و وافی برسند و این پرسه بیش از سه چهار ماه زمان می برد، جلسه ای با حضور بزرگان و ریش سفیدهای فامیل برگزار می شود که به آن بله بران یا مهر بران یا خرج بران می گویند که در شهرهای مختلف آداب و رسوم خودش را دارد این جلسه در خانه پدر دختر برگزار می شود و در آن مسائلی همچون شیربها و خریدها و زمان و چگونگی برگزاری عقد و عروسی و مهم تر از همه اینها بحث شیرین مهریه مطرح می شود. بزرگان فامیل در این مراسم درباره مهریه تصمیم گیری می کنند و هرکسی نظری میدهد و دیده شده است که در این جلسات دعوا و حتی مجلس و رابطه بهم خورده است.

پی نوشت: بهتر است درباره مهریه دختر و پسر و خانواده هایشان به جمع بندی برسند و این را در جلسه بله بران مطرح کنند و آلبوم بله بران یا کاغذی تهیه کنید و همه توافقات را بصورت شفاف و دقیق نوشته و زیر آن را دختر و پسر و بزرگان امضاء نمایند که جلسه به خوبی و خوشی برگزار شود.

مهریه را در بحث های آتی بیشتر توضیح می دهیم اما این غلط مصطلح که در جامعه رایج است که مهریه را کی داده، کی گرفته را شما جدی نگیرید مهریه را هم باید داد و هم می گیرند.نمونه متن یک صورتجلسه بله بران

بسم الله الرحمن الرحیم,

الحمدلله الذی احل النکاح و حرم السفاح,

قال رسول الله صلی الله علیه و آله وسلم:النکاح سنتی فمن رغب عن سنتیفلیس منی

ستایش پروردگای را سزاست که قوام هستی را به اختلاط و بقای نوع بشررا به ازدواج محکم و استوار ساخته و درود نامحدود برحضرت ختی مرتبت محمد صطفی (صلی الله علیه و آله) که این سنت پسندیده و الهی را تشویق و تاکید فرموده و اکنون به پیروی از این سنت شرایط پیوند و شکوفایی غنچه های گلستان زندگیمان آقای......ودوشیزه.....را در بوستان حضرت احدیت مقرر می‌داریم:

*مهریه:

1.یک جلد کلام الله مجید

2.یک جام آینه و یکزوج شمعدان

3.میزان مهریه به عنوان مثال تعداد 14 عدد سکه طلا تمام بهار آزادی عندالمطالبه

•شرط و شروط ( مانند حق کار ، حق انتخاب محل سکونت ، حق تحصیل و ...)

•زمان عقد و عروسی مشخص شود

•خرید ها و یا فهرست جهیزیه و هر چیزی ضروری که نیاز به قید دارد

و در انتها امضاء دختر و پسر و بزرگترها

مبارک باشد به برکت صلوات بر محمد وآل محمد

/ 0 نظر / 101 بازدید